ISITMA TESİSATI
Isıtma tesisatında firmamızın uygulama alanı sıcak sulu ısıtmadır.

BİREYSEL ISINMA SİSTEMİ
Bireysel ve merkezi ısınma tesisatlarında günümüzde birçok yöntem geliştirilmiştir. Kullanılan yöntemler radyatörle ısınma yerden ısınma, radyant ısınma, fancoil ısınma ve VRF sistemleridir. Firmamız bünyesinde radyatörle ısıtma ve yerden ısıtma sistemlerini uygulamaktayız.

RADYATÖRLÜ ISITMA SİSTEMİ
Isıyı bir ortama taşınım ve iletim yoluyla aktaran ısı transfer aracıdır. Isı makinası olan kazan ya da kombilerde ısıtılan su borularla kapalı sistemde radyatöre aktarılır. Radyatörler ortam havasını ısıtır. Radyatörler duvara monta edilip ısı kaybının en çok olduğu bölgeye monte edilir.

isitma-sogutma-sistemmi

Isıtma Tesisat Doldurma Kuralları
– Kazana ve tesisata, tesisat üzerindeki su doldurma musluğundan su doldurulur.
– Doldurma işlemi sırasında tesisattaki ve radyatörlerdeki bütün vanaların açık olması gerekmektedir.
– Sistemde hava oluşmasını engellemek için su doldurma işlemi yavaş yapılmalı ve tesisatın en üst noktasında bulunan pürjör açık olmalıdır.
– Pürjörden su geldiğinde doldurma işlemi tamamlanmıştır.
– Her radyatörden hava alınmalıdır.
– Kazana ve tesisata doldurulacak su ile ilgili özellikler işletme talimatlarında verilen suyun özelliklerine uymalıdır.
– Kazana kesinlikle sıcak iken su konulmamalıdır. Kazan dilimlerinde çatlamalara neden olabilir.

RADYATÖR ÇEŞİTLERİ

RADYATÖR BAĞLANTI ŞEKİLLERİ

Radyator ozellikleri-02
Radyator ozellikleri

YERDEN ISITMA SİSTEMİ
Kombi ya da kazandan aktarılan ısı kollektörden yerden ısınma borularına dağıtılır. Yerden ısıtma tesisatı şapın altında olup strafor ya da XPS üzerine uygulanır. Yerden
Isınma borularının değişik boru döşeme şekilleri vardır. Odanın geometrisine göre uygulanır.
Isıtılan alanda radyatör ve radyatör bağlantısı gibi görüntüyü bozan ürünler bulunmaz.
Yerden ısıtma sistemi düşük sıcaklıkta olduğu için yoğuşmalı kazan ve yoğuşmalı kombilere uygundur.

MERKEZİ ISINMA

Toplu yaşanılan alanlarda ısınma için kullanılan cihazların ortak mahalde bulunup ortak kullanıldığı ısınma sistemidir.
Kullanılan ısı üretim cihazları duvar tipi yoğuşmalı kazan, yer tipi yoğuşmalı kazan ve sıvı ve gaz yakıtlı çelik kazan vb. olabilir. Yapılar yerden ısınma sistemi ve ya radyatörle ısınma sistemi ile ısıtılabilir. Her ayrı bölüm için ısı pay ölçer kullanılmak zorundadır. Yerden ısıtmalı sistemde reglaj yapılması için termostatik kollektör kullanılır. Radyatörle ısınma sisteminde reglaj yapılabilmesi için termostatik vana kullanılır.

Duvar tipi yoğuşmalı kazanların birden çok sıralı bir şekilde bağlanması ile oluşturulan sisteme kaskad sistem denir. Kaskad sistemin ana donanımları yoğuşmalı kazan, genleşme tankı, denge kabı, tortu pislik tutucu, hava ayırıcı ve sirkülasyon pompası gibi ana malzemelerden oluşur.
Kaskad sistem

SOĞUTMA TESİSATI
Soğutma işlemi soğutma grupları tarafından yapılır. Soğutma gruplarının ana parçaları soğutucu akışkan, kompresör, genleşme valfi, eveparetör ve kondenserdir.
Soğutucu akışkan bir ortandan ısıyı absorbe ederek ısıyı taşır. Soğutucu akışkan olarak R134a veya R410a kullanılır.

SOĞUTMA SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ
KANAL TİPİ SPLİT KLİMALAR
ÇATI TİPİ (ROOFTOP) PAKET KLİMALAR
CHİLLER GRUPLARI (HAVA VE SU SOĞUTMALI)
FAN-COILLER
KLİMA

Klima Cihazları Nasıl Soğutur?
Klima cihazları R22-R410 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

Klima Cihazları Nasıl Isıtır?
ddTürkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. Heat pump özelliği olan klimalar soğutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da R22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer.

Heat pumplı klima cihazları dış hava sıcaklığının 7 C civarında olduğu durumda oldukça ekonomik ısıtıcılardır. Bu nedenle kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.

– Kompresör, evaporatörden emilen ısı ile basma sırasında kompresör tarafından yaratılan ısıyı üzerine alıp, yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçta soğutma gazını kondensere basar.

– Gaz halindeki bu soğutma gazı kondenser de sıvı hale dönüşür.
– Genleşme valfi sıvı haldeki soğutma gazını, düşük sıcaklıkta düşük basınçlı sıvı-gaz karışımına dönüştürür.
– Bu sıcaklığı düşük soğutucu akışkan evaporatöre geçer. Evaporatörde sıvının buharlaşmasıyla, evaporatör peteklerinden geçmekte olan sıcak hava akışından gelen ısı, soğutma gazına aktarılır.

Evaporatör içinde sıvı haldeki soğutucu akışkanın tümü, gaz haline dönüşecektir ve sadece ısı yüklü soğutma gazı kompresöre girecektir. Daha sonra işlem tekrarlanacaktır.